Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Římskokatolická farnost Vlkoš > Historie > Kaple sv. Cyrila a Metoděje

KAPLE 
SV. CYRILA A METODĚJE

 

               Kaple je umístěna uprostřed návsi na Kanovsku na místě, kde dříve stála dřevěná zvonice. O této staré zvonici existuje několik kusých zpráv v Kanovské kronice, zapsaných kronikáři Antonínem Rozkošným a Stanislavem Potěšilem.

V roce 1792 za nemalého úsilí místních lidí, kteří se potýkali s nedostatkem finančních prostředků, započala stavba dřevěné zvonice, která zde stála až do roku 1859, kdy lehla popelem spolu s téměř celým Kanovskem. Tehdy totiž postihl obec zhoubný požár a většina dřevěných domků s doškovými střechami shořela do základů a s nimi také zvonice. 

Dnešní kapli sv. Cyrila a Metoděje postavili kanovští občané v roce 1863. V tomto roce se slavilo výročí 1000 let od příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Moravu.

Dle dalších informací proběhla v roce 1919 oprava střechy, kdy v "báni" řemeslníci našli zbytky listin, jejichž obsah byl již nečitelný. Tyto listy nahradili novými, obsahující vylíčení současných místních poměrů a doplnili památkami na 1. sv. válku.

Do roku 1918 měl v kapli uschován svůj prapor Spolek vysloužilých vojínů vlkošsko-kanovských. Ve výklenku vnější stěny kaple je umístěna pamětní deska k uctění památky padlým vojínům v 1. světové válce, kteří pocházeli z Kanovska. 

Oprava kaple byla provedena na jaře roku 2014, kdy se obci Vlkoš podařilo získat peníze na její opravu.IMG_1600.JPG

 

 IMG_2294 (2)a.jpg