Foto DROBNÉ SAKRÁLNÍ STAVBY na území obce Vlkoš
Kamenný kříž u kostela
Umístění: u kostela, na pravé straně brány na hřbitov, který je kolem kostela
Na objektu je textový údaj: Poďte ke mně všichckni, kterýž pracujete a obtíženi jste a já wás občerstvím. 1838
Rok postavení: 1838
Vznik: O vzniku tohoto kříže nemáme žádné záznamy, je však pravděpodobné, že se o jeho postavení zasloužili farníci, kteří se rovněž v roce 1958 složili na jeho opravu. Ve farní kronice je o tomto kříži jen stručný záznam: „Kříž z milodarů opraven.“ Farní kronika, str. 99
Oprava kříže: na opravu kříže získala Obec Vlkoš dotaci z MMR ČR díky níž byl kříž v roce 2015 opraven.
Kamenný kříž u silnice z Vlkoše do Přerova
Umístění: u silnice II. tř. 436 z Vlkoše do Přerova po levé straně
Textový údaj na objektu: Věnoval P. Theodor Wágner, farář ve Vlkoši. L.P. 1931
Rok postavení: 1931
Vznik: Kříž u cesty do Přerova stojí na místě dřevěného kříže, který zde postavil kolář Jan Bureš u polní cesty k Věžkám proti svému domu. O pořízení kříže se nalézá záznam v kronice farnosti: „V neděli 20. 3. 1932 odpoledne posvětil kamenný kříž Hořického kamene se Spasitelem dle vzoru Myslbekova, u silnice z Vlkoše k Věžkám. Kříž vytesal umělec sochař Jan Krajča z Horní Moštěnice, nákladem 8 050 Kč, které zaplatil farář. (P. Theodor Wagner) … Potvrzení o vykonaném svěcení nového kříže podepsal P. Jan Pertlíček C.S.R. a bylo jedno posláno arbic. Konsistoři do Olomouce a druhé uloženo zatím zde v této pamětní knize. Na udržování tohoto kříže vložil farář do Vlkošské záložny 500 K, kterýžto vklad byl arcib. Konsistoři vinkulován.“ Farní kronika, str. 61
Oprava kříže: na opravu kříže získala Obec Vlkoš dotaci z MMR ČR díky níž byl kříž v roce 2015 opraven.
Kamenný kříž u silnice z Vlkoše do Kyselovic
Umístění: za posledním domem Kyselovské ulice, po pravé straně silnice II. tř. 436 do Kyselovic
Textový údaj na objektu: POD OCHRANU TVOU SE UTÍKÁME (na přední straně), R. 1946 (na zadní straně)
Rok postavení: 1946
Vznik: Kříž u cesty do Kyselovic nechala v roce 1946 postavit paní Božena Černá, hostinská ve Vlkoši, která „na postavení kamenného kříže v Chaloupkách darovala obnos 15 000K.“ Farní kronika, str. 81 Celkové náklady na kříž však byly vyšší. „Nákladem 27 000Kč zbudován v Chaloupkách nový kamenný kříž na místo starého dřevného kříže. Výlohy hradila p. Božena Černá, hostinská ve Vlkoši. Obecní představenstvo ve Vlkoši zavázalo se jménem obce, že kříž bude udržovati v dobém stavu a po zákonných formalitách kříž bude veřejně posvěcen.“ Farní kronika, str. 82
Oprava kříže: na opravu kříže získala Obec Vlkoš dotaci z MMR ČR díky níž byl kříž v roce 2015 opraven
Kamenný kříž u silnice z Vlkoše do Kyselovic
Umístění: u silnice II. tř. 436 z Vlkoše do Kyselovic, po pravé straně, cesta za mlýnem Polňákem
Textový údaj na objektu: „Přistup rolníče sem blíže, když v potu tváře pracuješ, pozdrav svého Spasitele, když vůkol kříže putuješ!“ Letopočet „L.P.1924“
Rok postavení: 1924
Vznik: Kříž byl postaven z darů farníků. Sbírku vedl tehdejší místní kaplan P. Jan Horák. O přípravě stavby tohoto kříže neměl tehdejší farář P. Theodor Wagner žádné informace a dozvěděl se o něm až před svěcením. O této situaci zapsal do farní kroniky následující záznam: „Hned po svěcení zvonů začal p. kaplan novou sbírku na postavení kamenného kříže u silnice ku Kyselovicím za mlýnem polňákem zvaným, jenže bohužel se svému faráři ani slovíčkem s ničem nezmínil. Až už byl kříž postavený, pozval si za světitele p. děkana Přerovského, za kazatele p. superiora kněžského semináře v Olomouci, oldp. Františka Kutala a pak teprve předložil faráři vkladní knížku na 400 k Vlkošské záložny, aby požádal o povolení ku svěcení. Nechtěl jsem tomu ani věřiti, ale bylo tomu tak. Řekl jsem mu, proč se mi o tom všem ani slovem nezmínil, odpověděl: ,ať mne suspendují nebo přesadí, můžete býti sám bez kaplana.´ Postěžoval jsem si odlp. řediteli arcib. konsistoře Jos. Vyvlečkovi. Udělena mu byla písemná důtka, aby si neosoboval práva faráře a bez jeho vědomí nic nepodnikal s dokladem, aby požádal faráře za prominutí. Když si to přečetl, řekl po obědě u dveří, když odcházel: ,Mám vás požádati o prominutí, nuže já váš žádám o prominutí.´ Podával jsem mu ruku, ale nepřijal ji, zavře dveře a odešel.“ Farní kronika, str. 50
Oprava kříže: v roce 2013 kříž poničil neznámý vandal, a tak byl kříž místními farníky odvezen do farního dvora k uložení. Během roku 2014 byl kříž z finančního příspěvku MUDr. Rudolfa Černína odborně opraven, zrestaurován, ošetřen a usazen zpět na své původní místo. Dne 28. května 2015 se konalo jeho opětovné vysvěcení spojené s májovou pobožností.
Kříž u cesty z Vlkoše do Žalkovic
Umístění: u cesty z Vlkoše (místní část Kanovsko) do Žalkovic, asi 1 km za obcí
Textový údaj na objektu: Tento kříž ke cti a chvále Boží zbudován nákladem Jana Rozkošného, manželky a synů nro. 23 z Kanovska.
Rok postavení: neuvedeno (mezi lety 1821-1842)
Oprava kříže: Obec Vlkoš získala v roce 2017 dotaci na opravu kříže od MMR ČR
Kaplička - výklenková PANNY MARIE BOLESTNÉ
Umístění objektu: u vlkošského mlýna, na začátku ulice Na Loukách
Historicko - náboženské informace: informace od p. Anežky Otáhalové: Otec jejího tchána (Jana Otáhala, nar. 1890) byl zedníkem a v mládí stavěl tuto kapličku pro dřevěnou sošku Panny Marie Bolestné, kterou předtím přinesla voda z Moštěnky při povodni. (Povodně se až do regulace Moštěnky často opakovaly). V současné době je původní soška, která byla alabastrová, zároveň se sochami v kostele uchována a do kapličky je přinášena pouze v květnu při májové pobožnosti. Stáří sošky bylo při jejím alabastrování odhadnuto na 300 let. Po zbytek roku je v kapličce socha P. Marie Lurdské.
Kaplička PANNY MARIE BOLESTNÉ
Umístění objetku: na konci místní části Kanovsko na pravé straně silnice Vlkoš - Říkovice
Historicko - náboženské informace: nepodařilo se získat žádné informace.
Obrázek sv. Isidora
Umístění objektu: u domu pana Oldřicha Zavadila
Historicko - náboženské informace: "Druhou neděli, v květnu 1951 byl posvěcen opravený obraz sv. Isidora, patrona rolníků u chodníku do Věžek. Rolníci si sami zaplatili malbu."
Z paměti p. M. Bureše: "Na rohu za Zavadilovým domem stál původně dřevěný kříž s plechovým Kristem. Když dřevo kříže zteřelo, byl nahrazen obrázkem sv. Isidora - patrona rolníků, který namaloval asi p. Trusník, a p. Jan Bureš zhotovil rámeček se sklem a postavil železný sloupek, na ktetý se obrázek upevnil. Když byla stavěna tovární hala na poli Slavíkových, bylo místo pro obrázek vybráno za plotem u Zavadilů, kde byl v bezpečí před vojáky, chodícímmi z hospody na bochořské letiště. Časem obrázek zašel a jeho poslední oprava byla provedena v Olomouci."
U obrázku bývala poslední pobožnost při prosebných dnech za úrodu před svátkem Nanebesvoupení Páně.
Dřevěná zasklená schránka na kůlu se soškou Panny Marie
Umístění objektu: za mostem z Vlkoše na Kanovsko
Historicko - náboženské informace: nejsou
Oprava: schránka byla v roce 2015 obcí Vlkoš opravena a na hody sv. Prokopa znovu posvěcena
Po 8:00-12:00, 13:00-17:00
St 8:00-12:00, 13:00-17:00