Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Spolky v obci > Kynologický klub > Články > MF Dnes

Na starostu - záchranáře, který zasahoval v Turecku, jsou ve Vlkoši pyšní

Vlkoš - Ze zemětřesením postiženého Turecka se v pátek vrátil do malé obce Vlkoš u Přerova starosta Květoslav Štibora, který jako dobrovolník se svým psem pomáhal vyprošťovat oběti živelní pohromy. Tvrdí, že když jej vojáci mířící do Turecka požádali o pomoc, ani chvíli nezaváhal. Obyvatelé Vlkoše jsou za to na něj pyšní.

"Vojáci potřebovali psovody, tak jsem za sebe rychle našel náhradu na obecním úřadě a vyrazili jsme. Šlo o lidské životy a nebyl čas přemýšlet nebo váhat.", říka Štibora, který vede záchrannou kynologickou brigádu na severu Moravy.

Se svou sedmiletou fenou německého ovčáka, dalšími dvěma psovody a specialisty z civilní ochrany v Olomouci bezmála dva týdny prohledávali sutiny panelových domů v pobořeném Golcuku. V oblacích prachu a zápachu se probírali troskami denně i patnáct hodin, avšak nikoho se jim zachránit nepodařilo.

"Zoufalí lidé stáli kolem nás a věřili, že v troskách najdeme třeba raněné, ale živé příbuzné. Mrzí nás to, protože tak dobře cvičení psi mohli někoho zachránit. Pod haldami drolících se trosek několikapatrových betonových budov měli lidé jen malou naději na přežití delší dobu," posteskl si záchranář.

Připojil se proto k ostatním kynologům, kteří po návratu z Turecka kritizovali české úřady, že o pomoci zemětřesením postižené zemi rozhodly pozdě. "Měli jsme vyrazit okamžitě po zemětřesení, šlo přece o životy lidí. Přijeli jsme pátý den a záchranáři se psem měli už jen malé šance," míní.

Dobrovolný záchranář neskrýval, že zážitky z pobořeného tureckého města mu zůstanou dlouho v paměti. Na vzpomínání ale podle něj moc času nebude. "Ještě jsem ani nevybalil, už bylo potřeba opravit veřejné osvětlení v obci a zkontrolovat, jak firma dokončuje bydlení pro postižené povodní," popsal starosta den návratu do malé hanácké vesnice.

Její obyvatelé nijak netajili, že jsou na svého starostu hrdí. "Co pro nás udělal při povodních a jak se psem ochotně pomůže, když je potřeba někoho zachránit," uvedla Alena Svozilová z Vlkoše. "Každý ho za to uznává. Jsme na něj pyšní," dodala Libuše Bednaříková.

Starosta Vlkoše Květoslav Štibora se svým německým ovčákem v Olomouci těsně po návratu z Turecka

Článek převzat z: