Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Spolky v obci > Kynologický klub > Články > Vlkoš má mistra světa

Vlkoš má mistra světa

červenec 1995

Letošní první ročník mistrovství světa kynologů-záchranářů, který se konal v Oseku u Teplic ve dnech 7. - 9. července, se skládal ze dvou kategorií. Z plošného vyhledávání v porostu (třída A) a stopování (vyšší kategorie - třída B). Mistrovství se zúčastnílo 43 záchranářů ze 7 zemí.

V kategorii třídy "A" soutěžilo 32 kynologů, v kategorii "B" jich změřilo síly 11. Sledování stopy hledané osoby probíhalo na úseku dlouhém 2km, v němž měl pes vyhledat 7 předmětů patřících hledané osobě. Stopa byla stará tři hodiny. Mistrem světa v kategorii "B" se stal Květoslav Štibora z Vlkoše, vedoucí Severomoravské záchranné brigády se střediskem v Tovačově, který nasbíral na této trase z 200 možných 190 bodů. Tento výkon označil předseda mezinárodní poroty za unikátní s ohledem na extrémní podmínky, jaké při mistrovství panovaly. Druhé místo obsadila rakouská reprezentantka se 140 body. Favorit této disciplíny, kterým byl další rakouský psovod, získal vzhledem k úmorným vedrům jen třicet bodů. V plošném vyhledávání (třída A) se mistrem světa stala psovodka Nykodýmová ze Severočeské záchranné brigády. První ročník mistrovství světa celkově vyhrálo družstvo České republiky.

Květoslav Štibora z Vlkoše se věnuje kynologii od roku 1963 a speciální záchranné službě od roku 1981. Záchranné brigády mají nový směr činnosti od roku 1990. Vypomáhají při neštěstích v plné součinnosti s civilní ochranou s velením v Praze, která částečně tuto činnost dotuje např. oblečením, vysílačkami. V současné době civilní ochrana financuje výcvik psů v podobě výsadků z vrtulníku na posádce Kozlov na Libavě.

Momentálně se novopečený mistr světa Květoslav Štibora připravuje na pracovním soustředění na Slovensku, které je zaměřeno na reprezentační start na mezinárodním mistrovství rakouských záchranářů začátkem srpna. Po úspěchu na prvním mistrovství světa kynologů-záchranářů se rozhodl Květoslav Štibora zúčastnít také Světového poháru stopařů v roce 1996. Ještě letos na podzim musí projít světovým výběre na tento pohár, ale bohužel nedostatek finančních prostředků jej v cestování na mezinárdní soustředění omezuje. Tímto by chtěl poděkovat referátu civilní obchrany OkÚ Přerov a tovačovskému Městskému úřadu v čele se starostou Vladimírem Vybíralem a všem přátelům, kteřá mu byli nápomocni při přípravě na náročné soutěže.


Na snímku J.Blaťáka je současný mistr světa ve stopování Květoslav Štibora s čtyřletou fenou něměckého ovčáka Ula Vzdar ze střediska Tovačov.

Článek byl převzat z: