Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Spolky v obci > Kynologický klub > Články > Záplavy a záchranní psi

Záplavy a záchranní psi

Aby zachránil Ule život, musel ji havířovský veterinář MVDr. J.Polák vyléčit těžký zánět plic, zpevnit rozleptanou tkáň na polštářcích končetin, zacelit hlubokou, několik dnů starou řeznou ránu na přední tlapce. Léčení trvalo 14 dnů a mimo jiné představovalo dvě infúze a 10 injekcí. To vše bez nároků na peněžní odměnu, ale jako dar a dík za zásluhy této feny německého ovčáka a jejího majitele - vedoucího severomoravské záchranné brigády kynologů Květoslava Štibory - při likvidaci následků letošních povodní.

Oba bydleli pokojně celý život ve vesnici Vlkoš, nedaleko Troubek až do noci ze 7. na 8.srpna 1997, kdy tuto obec postihla povodeň. V tuto chvíli byla na prvním místě pomoc při evakuaci sousedů, jejich svoz a ubytování v místní škole, a potom zajišťování vody, potravin a jiných základních prostředků pro 50 lidí.

A tak se Květoslav Štibora od úterka do pátku se člunem staral především o druhé, a jeho dům se zatopeným přízemím, zahradou a zničeným zařízením musel čekat. V mokrém trpělivě čekala i reprezentantka České republiky v záchranné kynologii - fena Ula. Ale jen do soboty. V sobotu přijela Policie ČR a požádala o pomoc při hledání obětí povodně v Troubkách. Bez váhání, i když s mnohými obtížemi se spojením, K.Štibora nejen sám okamžitě nastoupil, ale zajistil i další záchranáře s vycvičenými psy. Po tři dny psovodi Štibora, Fekar, Strnad a Jelínek ve spolupráci s policií upřesňovali místa, kde se pod troskami domů nacházely oběti a umožnili tak nasazení techniky pro jejich vyproštění.

Jejich pozdější střízlivé vyprávění o zážitcích ve mně vyvolalo pocity hrůzy, ale i obdivu nad obětavostí a to nejen lidí, ale i psů. Ti, jakoby cítili zodpovědnost svých pánů, prohledávali trosky domů, které stále hrozily dalším sesuvem, prolézali otvory do nižších vrstev, nechali se vytahovat na laně po kluzkém plechu, mizeli z dohledu, aby potom svým štěkotem upozornili na nález mrtvého těla. Pomohli tak při určení místa nálezu šesti, z celkového množství devíti obětí na lidských životech v Troubkách.

Neustálý pohyb ve znečištěné vodě, která se vlévala vrchem do holínek, bez možnosti odpočinku v suchém a klidném prostředí, ohrozil zdraví psovodů i psů.
Členové záchranné brigády kynologů pomáhali i při organizaci prací v zatopené oblasti. Záchranáři v obytné Ave, patřící severomoravské brigádě nepřetržitě od osmi hodin ráno 8.července do jedenácti hodin v noci 14.července se podíleli na regulaci dopravy a radiovém spojení.

Ulu, zcela vyčerpanou a nereagující si z vodou postižené oblasti odvezli kolegové záchranáři do suchého Havířova. Díky všestranné péči je již schopna další práce ve sportovní kynology, chápané jako příprava na praktické nasazení, ve kterém dokázali tito psi společenskou důležitost výcviku v záchranné kynology.

 

 

 

 

 

Článek převzat z: