Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Římskokatolická farnost Vlkoš > Historie > Zvony

ZVONY

 zvony.jpg

Ve 20. století musela vlkošská farnost dvakrát odevzdat kostelní zvony pro válečné účely. Těmto útrapám zůstal jeden zvon uchráněn a nalezneme jej ve věži kostela i dnes. 

Jedná se o zvon P. Marie, který byl za faráře Jiřího Domaliuse v roce 1630 umístěn do kostelní věže. Na zvonu lze nalézt obraz Ukřižovaného Ježíše s Pannou Marií a sv. Jenem. Na zvonu je nápis SIE DEUS PRO NOBIS, QUIS CONTRA NOS (JE-LI BŮH S NÁMI, KDO PROTI NÁM).

Kromě tohoto zvonu vysely ve věži až do 23.9.1916 další tři velké zvony. Největší z nich byl zvon Sv. Jiří, který vážil 350 kg a byl ulit v roce 1680 Paulem Reimerem v Olomouci. Zvon nesl nápis "Zvláštním nákladem slovutnýho muže Jirzika Kubiky, souseda Kyselovskýho ke cti a chvále Pána Boha a sv. Prokopa, patrona chrápu Páně Vlkošského." Zvon sv. Prokop s nápisem Ke cti sv. Prokopa ulil zvonař Ignaz Hilzer z Víděňského Nového Města v roce 1875. Vedle těchto dvou zvonů byl ještě odvezen umíráček z roku 1745. 

Velmi brzy po válce se s přičiněním místního kaplana P. Horáka začali lidé skládat na nové zvony. Seznam těch největších dárců lze nalézt ve farní kronice. Nové zvony byly drahou přivezeny do Věžek a poté potahem dovezeny do Vlkoše v roce 1924. Nové zvony dodala firma Richard Herold z Chomutova (jednalo se o starý německý zvonařský rod). Dva nové zvony Sv. Jiří (640 kg), Sv. Prokop (175kg) darovali dobrodinci farnosti, nový umíráček sv. Petr (125kg) darovala Petronila Přikrylová. Zvony posvětil biskup olomoucký Karel Wisnar dne 6.4.1924. 

Všechny tyto tři zvony následovaly osud svých předchůdců a v březnu 1942 byly konfiskovány a následně zřejmě skončily ve slévárnách v Lunebugru u Hamburku. Po válce byly snahy zvony vypátrat, ale bohužel vše bylo marné.

Nových zvonů se farnost dočkala až v roce 1982, kdy díky štědrosti farníků byly pořízeny 2 nové zvony - umíráček Sv. Josef (230kg) a Sv. Prokop (630kg). Zvony byly ulity firmou Laetitia Dytrychová z Brodku u Přerova. Administrátor farnosti P. Vavřinec Mitáček zvony posvětil 27.6.1982, v týdnu byly vytaženy do věže a slavnostně se rozezněly na svátek sv. Prokopa 4.7.1982. 

Ve věži v současné době nalezneme: 

Sv. Prokop 620 kg, ladění G,  Vyobrazení: sv. Prokop  Nápis: „SVATÝ PROKOPE, PŘIMLOUVEJ SE ZA NÁS“ Na zadní straně: „ULILA LAETITIA DYTRYCHOVÁ VLKOŠ 1982“

Umíráček sv. Josef     230 kg, ladění Cis2 Vyobrazení: sv. Josef s Ježíškem na rukou Nápis: „SVATÝ JOSEFE, PŘIMLOUVEJ SE ZA NÁS“ Na zadní straně: „ULILA LAETITIA DYTRYCHOVÁ VLKOŠ 1982“  

zvon P. Maria, který váží 400 kg, je z roku 1630. Nápis: „SI DEUS PRO NOBIS, QUIS CONTRA NOS ANNO DOMINI M D C X X X “ („Je-li bůh pro nás, kdo proti nám. Léta Páně 1630“)